Čo čaká ecommerce v roku 2020?

Nákupné zvyky a správanie sa menia a vyvíjajú z roka na rok. Ovplyvňujú ich pri tom najnovšie technológie, ktoré prinášajú inovatívne zmeny, ale aj nové koncepty vznikajúce a v online prostredí. Je to jednoducho dynamický trh, ktorého trendy je potrebné sledovať a prispôsobovať sa im. Čo nám prinesie rok 2020?

Predplatné

Celé to odštartovali žiletky a dnes sa na tomto modeli vezú tie najmodernejšie firmy. Subscription koncept je rozšírený najmä medzi službami ako Netflix, Spotify, ale postupne preniká aj do iných odvetví. Jednou nohou vstúpil už napríklad aj do módy, kde je možné objednať si rôzne balíčky plné niekoľkých kúskov, ktoré sú zákazníkovi doručené v želanom čase a objeme. Rovnaký model sa pomaly dostáva aj do kozmetiky, kde sa zase firmy sústreďujú na fakt, že základné potreby ako deodoranty, sprchové gély, mydlá či špecializované prípravky potrebuje zákazník dopĺňať, aj keď v rôznej frekvencii. Tento model je však aplikovateľný takmer na každý segment, produkt aj službu. Zákazník tak nemusí vybavovať pravidelné nákupy vo fyzických predajniach, stačí ak si nastaví želenú frekvenciu doručovania a e-shopy mu dodajú zvolené produkty priamo domov, bez toho, aby musel sledovať svoje zásoby či dátumy spotreby. Pri službách ako Netflix zase platí, že zákazník už viac nepotrebuje vlastniť zbierku DVD s obľúbenými filmami, stačí že k ním má prístup vtedy, keď chce alebo potrebuje. Za tento neobmedzený prístup sa od neho vyžaduje iba mesačný poplatok.

Re-commerce

Počas roku 2019 sa opäť o niečo viac rozvinul trh s použitými produktmi. Všetko, čo sa dá opätovne predať použité bez toho, aby to stratilo na kvalite, sa predáva. Otvorila sa tak nová ponuka s kvalitným sortimentom za zlomok ceny. Okolo toho sa tiež vytvorila úplne nová skupina spotrebiteľov, ktorá hľadá práve tú spomínanú kvalitu, avšak je ochotná vymeniť novotu za nižšiu cenu. Vidieť je to momentálne najmä v móde, kde sa na mainstreamových módnych e-shopoch ako Farfetch vytvorila nová divízia „použitého tovaru“. Každý deň vznikajú nové a nové stránky alebo len instagramové profily, ktoré ponúkajú unikátnu módu za nízke ceny. Tento model bol dlho prítomný napríklad v odvetví detskej módy a vybavenia, kedy sa jednotlivé produkty nestihli opotrebovať popri tom, ako dieťa rýchlo rástlo. Kočíky, stoličky, prebaľovacie pulty, ale aj dupačky, overaly a každodenné oblečenie tak našlo svoje ďalšie využitie. Re-commerce sa však dá využiť v mnohých ďalších segmentoch a e-shopy, ktoré na túto vlnu naskočia ako prvé, budú mať výraznú výhodu. Obrovský potenciál má napríklad špecializované technické vybavenie či elektronika. Už dnes môžeme vidieť, že mnohé značky odkupujú použité produkty zo svojej výroby a poskytujú zákazníkom priestor na zbavenie sa už nepotrebného tovaru, čím im poskytujú ďalší benefit navyše. Tiež týmto uvoľňujú priestor na nákup nového modelu.

Predaj na sociálnych sieťach

Online nákupy už neprebiehajú len v e-shopoch, ale aj na sociálnych sieťach. Vedie im Instagram, ktorého pôvodná cesta sa z lajkov a komentárov rozvetvila do plnohodnotného nákupného kanálu. V mnohých prípadoch sú nákupy veľmi vizuálnou záležitosťou, čo sa týka najmä módy a kozmetiky. Platforma už počas roku 2019 spustila novú funkciu Instagram Shopping, v ktorej umožnila značkám a ich partnerom označovať produkty z ich e-shopu priamo na fotke, a v prípade záujmu o nákup ich presmerovali do daného e-shopu. Teraz však pribudne nová, vylepšená funkcia Instagram Checkout, kedy sa nákupy uskutočnia priamo na Instagrame bez presmerovania na stránku. Tento nový spôsob nakupovania dokonale zapadá do celého konceptu sociálnych sietí, ktorého kolobeh vyzerá takto: značka oslov influencera- influencer označí produkt-fanúšikovi influencera sa produkt zapáči- fanúšik si ho kúpi. Nemusí pritom ani odchádzať z Instgaramu a všetko vybaví počas toho, ako denne scrolluje svojim feedom. Už dnes môžete vidieť silu tejto sociálne siete v prípade nákupného správania, v Explore sekcii je nakupovaniu venovaná samostatná kategória, ktorá vám odporúča najnovšie, najzaujímavejšie produkty na základe vašich interakcií s rôznymi účtami. Navyše, až 55% ľudí nakupujúcich online priznáva, že už urobilo nákup po tom, ako videli daný produkt v profile obľúbenej značky alebo osobnosti.

Nákup hlasom

Technologické hračky ako Alexa, Echo, Google Home či Homepod maj takisto poriadne veľký podiel na zmene nákupných procesov. Každým dňom sú bežnejšou súčasťou domácností a predpokladá sa, že do roku 2023 budeme vlastniť 8 miliárd týchto zariadení a do roku 2022 má počet nákupov hlasom narásť až na 40 miliárd. Ide o trh s obrovským potenciálom a aj napriek tomu ostáva relatívne podceňovaný, či už malými alebo väčšími firmami. Hlasové technológie stále vyžadujú značné zlepšenie a rozšírenie podpory jazykov, avšak po mainstreamovom implementovaní to bude pre ecommerce predstavovať masívnu zmenu. Tak, ako kedysi nastali zmeny s nástupom online predajní, teraz je na rade ďalšia zmena v podobe nákupov hlasom.

Dynamické ceny

Model tvorby cien typický pre cestovateľský segment, najmä v prípade predaja lístkov a leteniek. Cena je tvorená niekoľkými faktormi vrátane časového predstihu, dopytu či obdobím roka. Cieľom je dosiahnuť najlepšiu možnú cenu pre predajcu, avšak so zámerom ponúkať produkty či služby vo konkurencieschopnej cene. Avšak, aby bola táto stratégia efektívna, je potrebné neustále monitorovanie vývoja trhu a cien konkurencie, ale aj historické dáta, pričom sa vyžaduje takmer real-time analýza a nasadenie cien. Tento koncept je dnes možné vidieť už u niektorých predajcov bežného spotrebného tovaru, ktorým vedie Amazon.

Dopyt po obsahu

Dnešný spotrebiteľ je stále hladný po informáciách, ale tých zmysluplných. Hľadá návody, tipy, odporúčania. Jednoducho praktické informácie, ktoré mu dokážu určitým spôsobom pomôcť alebo mi prinesú pridanú hodnotu. Takýto obsah môže mať rôzne podoby a štýly, pričom jeho formát by mal zohľadnený podľa typu samotného segmentu a cieľovej skupiny. Iným spôsobom totiž konzumuje obsah zanietený crossfitér, ktorý hľadá najnovšie produkty v oblasti športovej výživy a inak zase právnik hľadajúci odbernú literatúru. Kvalitný obsah vo forme blogov, vlogov, infografík či fotopríbehov dokáže efektívne budovať meno značky a zároveň sa vďaka nemu dokážete pozicionovať do polohy, ktorú vyžadujete.